Istorijat

O školi

Muzička škola Herceg Novi – istorija, počeci …

U Herceg Novom muzika živi još od kada je grad u temelje postavio kralj Stjepan Tvrtko Prvi Kotromanić, 1382.godine. Njegov nasljednik, Herceg Stjepan Vukčić Kosača, po kome danas grad nosiime, zaslužan je za prvo pominjanje organizovanog muziciranja. On je kao poznati poklonik umjetnosti, za svadbu svog sina Vlatka u dvor pozvao muzičare iz Dubrovnika.I u vrijeme kada su gradom vladali  Španci, Mlečani, Austrougari i za vrijeme turske vlasti, prema zapisu čuvenog Evlije Čelebije iz 1664.godine, muzika je, vjerovatno vojna, uveče i ujutru svirala „pogradu”.U pravoslavnim crkvama, formirane su pjevnice i crkvena pjevačka društva, dok se u hercegnovskim katoličkim crkvama i samostanima organizovano izučavala sakralna muzika. 

Tu jaku muzičku osnovu čuvali su đaci i nastavnici  u svim školama koje su radile u gradu i u mjestima duž novske rivijere. Čuvali su je i Gradska muzika, osnovana 1886. godine i đenovičko tamburaško društvo (1919) , kasnije Mjesna bleh muzika koja funkcioniše od 1929. godine.U ovaj mozaik Muzička škola je sa jakim temeljima ugrađena 11. januara 1949. godine. Ministarstvo Narodne republike Crne Gore je profesoru Antunu Homenu povjerilo osnivanje i organizaciju rada Muzičke škole, postavivši ga za najprije za vršioca dužnosti direktora. Homen je uspio okupiti afirmisane umjetnike i pedagoge kao što su Marija Ribar, Herman Kruger i Margarita Lisjenko i organizovati rad  na tri obrazovna smjera: violina, violončelo i klavir, a zatim harmoniku i klarinet. Škola počinje sa radom 4.maja iste godine, a prva potpuna školska godina biva 1949/1950. Od osnivača i prvih profesora Antuna Homena, Ivana Lazarova , kasnije Dragana Rakića, Milene Lučić, Zorana Redžića,Branislava Najdanovića, do danas, zahvaljujući stučnom kadru, trudu, želji i talentima, u ovoj ustanovi su stasavali muzičari koji su ostavljali trajan pečat  ne samo na lokalnoj muzičkoj sceni nego i u Crnoj Gori, regionu, svijetu.Sve je krenulo iz stare kamene palate Burovina, čiju obnovu, restauraciju i funkcionalizaciju nakon niza godina, sa nestrpljenjem iščekujemo.  Iz te, a kasnije nove, lijepe i prostrane zgrade u kojoj Muzička škola radi danas, krenulisu: Julio Marić, Radovan Papović, ĐorđeLazarov, Boris Kraljević, Čedomir Nikolić, Goran Krivokapić, Paolina Đečević,Vjera Adžić, Amanda Stojović, Natalija Radić, Iva Kostić, koji imaju karijere vrijedne hvale. Isto se može reći za novske Egzoduse, klape Bokelji, Stari Kapetani Castel Nuovo. Skoro svi njihovi članovi prve su korake u svijet muzike napravili u Muzičkoj školi Herceg Novi. Jedinstvena u ovom bogatom  kaleidoskopu ostaje novljanka, vokalni pedagog  Bruna Špiler. Sjećanje na nju u Novom je oživljeno međunarodnim festivalom solo pjevanja koji je trajao deset godina, nakon čega je ugašen. Ostala je živa ideja da Muzička škola ponese njeno ime, kao i podatak da su iz njene klase izrasla  mnoga u svijetu znana imena: Radmila Smiljanić, Ljiljana Molnar-Talajić, Miomira Vitas, Ferdinand Zovko, poznati operski pjevači, ugledni profesori, direktori operskih kuća.

Danas, škola broji  450 učenika, raspoređenih na osam odsjeka, odnosno dvanaest različitih instrumenata. U gradu koji slovi za,,grad festivala” davala  je i daje doprinos festivalima duge tradicije kao što su Dani muzike, Guitar art summer fest, Viva music i  Filmski festival. Više puta je bila organizator i domaćin Muzičkog festivala mladih Crne Gore.

Spremni da uvijek i na svim takmičenjima pokažu najbolje što znaju i vrate se u grad sa najsjajnijim priznanjima učenici i profesori Muzičke škole otvoreni su za saradnju sa svijetom. Tako muzika u HercegNovom, od kada grad postoji ima bezbjednu luku, ali u Muzičkoj školi  koja je nedavno proslavila sedam decenija postojanja, nalazi najsnažniji i najsigurniji temelj.